ویزای کار شنگن

ویزای کار شنگن به نوعی ویزا گفته می‌شود که با استفاده از آن، افراد می‌توانند برای رسیدگی به کار و بیزینس خود به یکی از کشورهای منطقه شنگن سفر کنند. افرادی که قصد دریافت این نوع ویزا را دارند، لازم نیست که حتماً اقامت دائم یکی از کشورهای شنگن را داشته باشند. بااین‌حال، برای دریافت این نوع ویزا، ارائه برخی مدارک و داشتن برخی شرایط ضروری است. در این مقاله، به طور کامل درباره نحوه دریافت ویزای کار شنگن صحبت خواهیم کرد. پس اگر شما نیز قصد دریافت این ویزا را دارید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

آیا با ویزای شنگن اجازه کار در اروپا را داریم؟

قبل از همه چیز، باید بدانید که ویزای شنگن در واقع نوعی ویزای موقت است که شما فقط در بازه زمانی محدودی می‌توانید به کشور مورد نظر خود در این حوزه بروید. بااین‌حال، باید بدانید که این ویزا به هیچ عنوان به خودی خود اجازه کار کردن در اروپا را به شما نمی‌دهد. مهم‌ترین دلیلی که خیلی از افراد ویزای شنگن را دریافت می‌کنند، به خاطر دلایل توریستی، دیدار خانواده، بهره‌مندی از خدمات درمانی و سایر موارد این چنینی هستند.

بااین‌حال، با استفاده از این ویزا به صورت خود به خودی نمی‌توانید البته با استفاده از این ویزا، می‌توانید برای اهداف و سفرهای کاری به کشورهای حوزه منطقه شنگن بروید. پس می‌توان گفت که داشتن ویزای شنگن به معنای داشتن مجوز کار در اروپا نخواهد بود.

به طور کلی، این ویزا به صورت واقعی وجود ندارد و تنها روشی که از طریق آن می‌توانید در اروپا کار کنید، این است که ویزای ملی کشورهای اروپایی را بگیرید. در ادامه، برای شما توضیح خواهیم داد که بدون داشتن این ویزا چطور می‌توانید در اروپا مشغول به کار شوید.

آیا با ویزای شنگن اجازه کار در اروپا را داریم؟

مهم‌ترین شرط دریافت ویزای کار شنگن

همان‌طور که پیش از این نیز گفتیم، ویزای شنگن به خودی خود به شما اجازه کار کردن در کشورهای این حوزه را نمی‌دهد. بااین‌حال، اگر بتوانید ویزای کاری کشور مورد نظر خود در منطقه شنگن را دریافت کنید، هیچ مانعی برای کار کردن شما وجود نخواهد داشت.

یکی از مهم‌ترین شرایط دریافت این ویزا، دریافت دعوت‌نامه کاری یا جاب آفر از شرکتی در یکی از کشورهای حوزه شنگن است. به عبارت دیگر، یک موسسه، سازمان یا شرکت موجود در یکی از کشورهای حوزه شنگن باید برای شما دعوت‌نامه کاری ارسال کند. 

به موجب این دعوت‌نامه، مشخص خواهد شد که قصد دارید برای چه مدت و دقیقاً در کدام یک از کشورهای حوزه شنگن ماندگار شوید. برای دریافت دعوت‌نامه کاری یا جاب آفر، باید تخصص بسیار زیادی داشته باشید و با ارائه مدارک سابقه کاری و تحصیلی مرتبط، بتوانید شرکت مورد نظر در کشور مقصد را قانع کنید که توانایی انجام کارها را خواهید داشت.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار شنگن

بر اساس آنچه در ابتدای این مقاله گفتیم، ارائه برخی مدارک برای دریافت ویزای کار شنگن ضروری است. در این قسمت، تمام این مدارک را نام برده‌ایم. بهتر است حداقل از چند ماه قبل، تمام مدارک خود را آماده کنید تا هیچ‌گونه نقصی در آنها وجود نداشته باشد. در این شرایط، احتمال این‌که ویزای کار شنگن برای شما صادر شود، بیشتر است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار شنگن
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس پرسنلی
 • مدارک مربوط به محل اقامت در کشور مورد نظر در حوزه شنگن (این مدارک می‌تواند مواردی مانند دعوت‌نامه و اطلاعات میزبان، اجاره‌نامه، واچر هتل و سایر موارد این چنینی باشد.)
 • بیمه مسافرتی با اعتبار کافی
 • فرم تکمیل شده برای درخواست ویزای کار شنگن
 • مدارک معتبر مربوط به تمکن مالی (این مدرک نشان می‌دهد که شما می‌توانید از پس هزینه‌های خود در کشور مقصد در حوزه شنگن بر بیایید.)
 • جاب آفر یا دعوت‌نامه رسمی از شرکتی در کشور مقصد (در این مدرک، باید اطلاعات کاملی مانند دلیل و نوع همکاری، مدت زمان و سایر موارد این چنینی درج شوند.)
 • انگیزه‌نامه (در انگیزه‌نامه باید به طور کامل مشخص شود که هدف شما برای همکاری با شرکت مورد نظر در کشور مقصدتان چیست.)
 • رسید پرداخت هزینه‌ها برای دریافت ویزای شنگن
 • بلیت رزرو شده هواپیما (در صورتی که مدت زمان رفت با برگشت شما خیلی کوتاه باشد، باید بلیت هواپیما برای رفت و برگشت خود را بگیرید.)
 • اطلاعات کامل محل کار

هزینه مورد نیاز برای دریافت ویزای شنگن

شما باید هزینه مورد نیاز برای دریافت ویزای کار شنگن را به صورت حضوری در سفارت کشور مورد نظر خود پرداخت کنید. قیمت ویزای کار شنگن بسته به مدت زمان ماندگاری فرد در کشور مقصد، متفاوت است. در ادامه، متوجه خواهید شد که هر یک از این هزینه‌ها به صورت مجزا تقریباً چقدر خواهد بود.

 • هزینه ویزای شنگن برای کوتاه مدت و کمتر از 90 روز بدون در نظر گرفتن هزینه‌های کارگزاری و مالیات، 60 یورو است.
 • هزینه ویزای شنگن برای طولانی مدت و بیشتر از 90 روز، بدون در نظر گرفتن هزینه‌های کارگزاری و مالیات به 90 یورو می‌رسد.
هزینه مورد نیاز برای دریافت ویزای شنگن

نحوه اخذ ویزای کار شنگن

در صورتی که بتوانید با موفقیت از شرکتی در کشور مقصد در حوزه شنگن جاب آفر یا دعوت‌نامه کاری دریافت کنید، باید وارد مراحل بعدی شوید. مراحل دریافت ویزای شنگن کمی طولانی است و فقط شما باید کمی صبور باشید تا فرایند بررسی مدارک و ارزیابی‌ها با موفقیت به اتمام برسد. در ادامه، مهم‌ترین کارهایی که باید برای دریافت ویزای کار شنگن انجام دهید را نام می‌بریم.

گرفتن وقت سفارت از کشور مقصد

بعد از دریافت جاب آفر، اولین کاری که باید انجام دهید این است که از کشور مورد نظر خود وقت سفارت بگیرید. سفارت خیلی از کشورها در ایران وجود دارد و اگر سفارت کشور مورد نظر شما در ایران نبود، باید برای مصاحبه سفارت به یکی از کشورهای همسایه بروید. البته برای گرفتن وقت سفارت، می‌توانید به صورت آنلاین اقدام کنید و فرم درخواست ویزا را دانلود و تکمیل نمایید. سپس این فرم تکمیل شده را به ایمیل سفارت ارسال کنید.

آماده‌سازی مدارک

از زمانی که وقت سفارت می‌گیرید تا موقعی که باید برای مصاحبه به صورت حضوری به سفارت بروید، وقت دارید تا تمام مدارک ذکر شده را آماده کنید. به هیچ عنوان نباید در آماده‌سازی مدارک غفلت کنید. زیرا هرگونه نقص در مدارک شما می‌تواند مهم‌ترین عامل برای ریجکت شدن درخواست ویزا باشد. حتی می‌توانید در این زمینه از افراد متخصص و آگاه نیز مشاوره بگیرید تا مطمئن شوید که مدارک خود را به طور کامل آماده کرده‌اید.

مراجعه به سفارت و پرداخت هزینه‌های لازم

در قدم بعدی، نوبت می‌رسد که در تاریخ تعیین شده به سفارت کشور مورد نظر خود مراجعه کنید و بعد از ارائه مدارک، هزینه‌های مورد نیاز را به صورت نقدی پرداخت کنید. بعد از پرداخت این هزینه‌ها، رسیدی در اختیار شما قرار گرفته می‌شود که باید آن را به همراه سایر مدارک، به آفیسر پرونده خود ارائه دهید.

مراجعه به سفارت و پرداخت هزینه‌های لازم

منتظر ماندن برای پاسخ درخواست ویزا

در نهایت، باید منتظر بمانید تا ببینید که جواب سفارت کشور مورد نظر شما برای درخواست ویزا چه چیزی خواهد بود. در صورتی که تمام مدارک شما کامل باشد و شرایط کافی برای دریافت ویزای کار شنگن را داشته باشید، به احتمال خیلی زیاد با درخواست شما موافقت خواهد شد. البته سفارت برخی از کشورهای حوزه شنگن سخت‌گیری‌های خیلی زیادی برای این نوع ویزا دارند و شاید بهتر باشد از طریق برخی کشورهای دیگر راحت‌تر بتوانید ویزای شنگن را دریافت کنید.

نکات مهم درباره ویزای کار شنگن

علاوه بر مواردی که پیش از این گفتیم، توجه به برخی نکات دیگر برای دریافت ویزای کار شنگن ضروری است. در این قسمت، برخی از مهم‌ترین نکات که باید در کنار موارد قبل مد نظر قرار دهید را به صورت مختصر نام می‌بریم.

 • بهتر است حداقل از 3 تا 6 ماه قبل از سفر خود به کشور مورد نظر در حوزه شنگن، برای دریافت ویزای اقدام کنید. زیرا بررسی مدارک در این ویزا نسبتا طولانی خواهد بود.
 • بیشتر مواقع ویزای کار شنگن در حالت چند بار ورود یا مولتی ارائه می‌شود. بااین‌حال، اگر ویزای شما سینگل باشد، تنها یک بار می‌توانید وارد منطقه شنگن شوید و برای ورود دفعات بعدی، باید مجدداً ویزا بگیرید.
 • برای این که ویزای کار شنگن را دریافت کنید، باید به همه سوالات آفیسر پرونده خود در سفارت کشور مورد نظر به طور کاملاً شفاف پاسخ دهید.
 • دارندگان ویزای شنگن می‌توانند در صورت نیاز، ویزای خود را تمدید کنند و بار دیگر به کشور مورد نظر خود بروند.
نکات مهم درباره ویزای کار شنگن

سخن پایانی

در این مقاله اطلاعات کاملی درباره نحوه دریافت ویزای کار شنگن در اختیار شما قرار دادیم. همان‌طور که گفتیم، دریافت ویزای شنگن به خودی خود به شما اجازه کار کردن در این منطقه را نمی‌دهد. تنها از طریق یک روش می‌توانید در منطقه شنگن مشغول به کار شوید و آن هم با استفاده از دعوت‌نامه کاری یا جاب آفر است. فراموش نکنید که کمک گرفتن از افراد متخصص و حرفه‌ای در این زمینه، می‌تواند شانس شما برای تایید درخواست ویزا را چندین برابر افزایش دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *