ویزای شنگن سوئیس، با توجه به سفر شما، در انواع مختلفی صادر می‌گردد. ویزای توریستی رایج‌ترین نوع ویزای است که سفارت سوئیس برای ایرانیان صادر می‌کند. در ایران دریافت وقت سفارت سوئیس به وسیله کارگزاری VFSGlobal انجام می‌شوید. برای گرفتن وقت سفارت به مشخصاتی مانند شمارتماس، شماره پاسپورت و اسکن نیاز پیدا می‌کنید.  بعد از مشخص شدن روز مصاحبه با دردست داشتن مدارک گفته شده باید به دفتر VFSGlobal مراجعه نمایید تا درخواست ویزای سوئیس شما بررسی شود.

ویزای شنگن سوئیس

همان‌طور که می‌دانید کشور سوئیس در منطقه شنگن قرار دارد. سوئیس همراه با 26 کشور دیگر اتحادیه اروپا منطقه به اسم شنگن را تشکیل داده‌اند که بر اساس این  معاهده اعضای کشورهای عضو شنگن برای تردد با هیچ ممنوعیتی روبرو نمی‌شوند. یعنی اگر فقط ویزای یکی از این کشورها را داشته باشید، دیگر برای سفر به بقیه کشورهای عضو اتحادیه نیازی نیست ویزا بگیرید.

افراد دیگری که شهروند کشورهای عضو شنگن نیستند برای ورود به این منطقه تنها کافی است ویزای یکی از کشورهای عضو شنگن را بگیرند و با داشتن آن بدون نیاز به ویزای مجدد سفر کنید. برای رفتن به کشور سوئیس باید ابتدا ویزای شنگن بگیرید. با داشتن این نوع ویزا علاوه‌ بر سوئیس، می‌توانید به سایر کشورهای منطقه  در مدت 90 الی 180 روز سفر کنید.

مدارک هویتی موردنیاز برای ویزای سوئیس

برای دریافت ویزای سوئیس مثل هر کشور دیگری باید مدارکی را از قبل آماده کنید. مهم‌ترین مدرک که برای  اخذ این ویزا احتیاج دارید، سابقه سفر است؛ در غیر این صورت (نداشتن سابقه سفر مفید)، با کمی دشواری روبرو می‌خواهید شد.

مدارک هویتی موردنیاز برای ویزای سوئیس

 تمامی مدارکی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم باید با زبان انگلیسی ترجمه شود. البته مدارکی که به زبان انگلیسی صادر شده‌اند نیازی نیست ترجمه کنید. همچنین تمامی مدارک که کپی گرفته می‌شوند باید  در سایز A4 و به حالت یک‌رو باشند. مدارک موردنظر برای ویزای سوئیس به شرح است:

 • اصل پاسپورت امضا شده که 6 ماه اعتبار از تاریخ سفر و 2 صفحه خالی داشته باشد.
 • کپی از همه صفحات ویزاهای لیبل داری که در پاسپورت هستند.
 • اصل پاسپورت قدیمی و کپی از تمام ویزاهای لیبل دار  آن
 • اصل شناسنامه
 • دو قطعه عکس در ابعاد ۳.۵×۴.۵ رنگی مربوط به سه ماه اخیر، زمینه سفید، مستقیم رو به دوربین  و 80 درصد عکس صورت باشد همچنین عکس را روتوش نکنید.  عکس نباید قبلاً در هیچ پاسورت یا ویزا استفاده شده باشد.
 • مهم‌ترین مدارک برای دریافت ویزای سوئیس سابقه سفر است. اگر قبلاً ویزاهای قدرتمندی و معتبر مانند سنگاپور را گرفته‌اید، به‌احتمال زیاد درخواست ویزای سوئیس شما پذیرفته می‌شود. یعنی شانس بیشتری دارید.

مدارک شغلی مورد نیاز برای اخذ ویزای سوئیس

 شما باید علاوه بر مدارک هویتی و ویزای، موارد دیگری هم به سفارت ارائه دهید تا برای شما ویزا صادر شود. اگر می‌خواهید ویزا بگیرید، باید بدانید در هر شغل و صنفی که هستید، نیاز است مدارکی ارائه دهید. مخاطب تمام این مدارک و نامه‌ها حتماً باید سفارت باشد. همچنین بهتر است مدارک مربوطه را یک ماه قبل از سفر صادر کنید  و در خصوص اشتغال باید در نامه‌ای حتماً سمت، حقوق، شماره پاسپورت، تاریخ شروع به کار و مشخصات ذکر شود.  این مدارک  موارد زیر را در بر می‌گیرند:

مدارک شغلی مورد نیاز برای اخذ ویزای سوئیس
 • مهندسین، وکلا و پزشکان: کارت صنفی، نظام‌مهندسی، پروانه مطب و وکالت
 • کارمندان بخش دولتی: گواهی اشتغال به کار، حکم کارگزینی با مهر و آخرین فیش حقوقی با مهر
 • کارمندان شرکت‌های خصوصی: گواهی اشتغال به کار، قرار دارد، آخرین فیش حقوقی (در صورت وجود) و لیست سوابق بیمه با مهر سازمان تأمین اجتماعی
 • کسبه: جواز کسب یا کار مباشرت (اگر فرد کارت مباشرت دارد، باید حتماً جواز کسب ارائه دهد.)
 • اعضای هیئت‌مدیره شرکت‌ها: روزنامه رسمی (در این روزنامه باید آگهی تأسیس و  آخرین تغییرات ذکر شود.) و گواهی اشتغال به کار
 • سازندگان ساختمان: پایان کار یا پروانه ساختمان
 • موجر: سند املاک، اجاره‌نامه معتبر (اجاره‌نامه باید حتماً کد رهگیری داشته باشد.)
 • بازنشسته‌ها: حکم بازنشستگی، آخرین فیش حقوقی و آخرین حکم افزایش حقوق
 • اساتید و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه: حکم کارگزینی با مهر، گواهی اشتغال به کار و آخرین فیش حقوقی با مهر
 • سند ملک (در صورت وجود)
 • دانش‌آموزان و دانشجویان: گواهی اشتغال به تحصیل در سال جاری یا ثبت‌نام در سال آینده

مدارک مالی

شما برای سفر به سوئیس باید حتماً نامه تمکن مالی به زبان انگلیسی داشته باشید  و مدارک نشان‌دهنده گردش سه ماه آخر همان حساب (به زبان انگلیسی)  را ارائه دهند. این مدارک باید از سوی بانک صادرشدن (با مهر) و مربوط به 14 روز قبل از تاریخ انگشت‌نگاری باشند. 

مدارک مالی

اگر فرزند زیر 18 سال قصد دارید با یکی از والدین به سوئیس برود، حتما باید از سمت والدی که غایب است، رضایت‌نامه محضری بگیرد. رضایت‌نامه باید ترجمه شده  و با تایید دادگستری و امور خارجه باشد.علاوه بر اصل رضایت‌نامه، باید  اصل شناسنامه هم به سفارت ارائه دهید تا درخواستتان تایید شود.

مدارکی که باید به سفارت سوئیس ببرید

پس از اینکه وقت سفارت گرفتید، مدارکی که در این قسمت معرفی می‌کنیم را در روز تعیین شده به سفارت ببرید. مهم‌ترین مدارک ویزای توریستی سوئیس موارد زیر هستند که حتماً باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند و سپس به سفارت ارائه دهید:

 • فرم درخواست ویزای سوئیس را کامل کنید.
 • رسید پرداخت هزینه‌های ویزا را به همراه داشته باشید.
 • دو قطعه عکس که اندازه آن ۳.۵x۴.۵ باشد.
 • نسخه اصلی و ترجمه شده شناسنامه و کارت ملی فرد متقاضی حتماً باید به سفارت برده شود.
 • پاسپورت فعلی  خود را همراه با گذرنامه‌های قبلی‌تان را با خود به همراه داشته باشید.
 •  درصورتی‌که دعوت‌نامه از سوی دوستان، آشنایان و خانواده دارید، ارائه دهید.
 • گردش حساب که مربوط به 3 ماه اخیر باشد.
 • اصل تمام  اسناد ملکی  و دارایی‌ها  به‌صورت ترجمه شده به سفارت تحویل دهید.
 • گواهی اشتغال به کار  که سفارت را مخاطب قرار دهد.
 • گواهی تمکن مالی که به یورو باشد.
قیمت ویزای سوئیس

قیمت ویزای سوئیس

قیمت ویزای سوئیس شاید تغییر کند و مبلغ ثابتی نیست؛ اما به‌صورت تقریبی برای دریافت ویزای سوئیس باید 250 یورو پرداخت کنید. این مبلغ برای گرفتن وقت سفارت، تکمیل فرم‌ها و بررسی مدارک است. سفارت بابت بررسی مدارک  و   انگشت‌نگاری هزینه‌های دریافت می‌کند.

نکات مربوط به ویزای سوئیس

 وقت سفارت در بیشتر مواقع قابل تغیر نیست متقاضیان بالای 12 سال حتما باید انگشت‌نگاری انجام دهند.  مسافرانی که در 2سال گذشته ویزای اورپا گرفته‌اند، پروانه‌شان یدون نیاز به انگشت‌نگاری و به صورت غیرحضوری پذیرفته می‌شود.(به غیرازی ویزای شنگن صادره از سوی سفارت یونان). درصورتی که کارشناسان سفارت صلاح‌ببینند، باید مسافر مدارک دیگری هم ارائه دهد(مدارک تکمیلی). لزوم دادن ضمانت‌نامه بانکی برای برگشت از سفر و مبلغ آن برای هر نفر بعد از بررسی مدارک متقاضی به او اعلام می‌شود.

ریجکت‌شدن ویزای سوئیس

مشکل ریجکت‌شدن و رد درخواست ویزای سوئیس برای خیلی از افراد ممکن است، پیش بیاید.  شایع‌ترین دلیل این اتفاق مواردی مثل  عدم تمکن مالی کافی، ارائه مدارک جعلی یا غیرواقعی، نداشتن تاریخچه سفر مناسب و کافی و متقاعدنشدن افسر (نتوانید افسر را متقاعد کنید که پس از اتمام ویزا به کشور خود باز می‌گردید.) است.

درواقع امکان رفع ریجکتی ویزای سوئیس وجود ندارد. شما می‌توانید نامه‌ای بنویسید و در آن مواردی که نتوانسته افسر را قانع کند را توضیح دهید. در واقع امکان درخواست تجدیدنظر برای شما وجود دارد. بعد از گذشتن 90 روز دوباره می توانید برای درخواست ویزا اقدام کنید. بهتر است ابتدا نقص های پرونده خود را رفع نمایید تا دستتان برای اخذ ویزا باز باشد.

ریجکت‌شدن ویزای سوئیس

مدت‌زمان پاسخ‌دهی به ویزای سوئیس

بعد از اینکه به دفتر کارگزاری مراجعه کردید، حدود 14 تا 21 روز طول می‌کشد تا جواب درخواست ویزای سوئیس شما صادر شود. برای گرفتن ویزا باید مدارک مورد نیاز را  فراهم کنید و سپس به سفارت بروید. دقت نمایید که حتما در روز و ساعتی که سفارت تعیین کرده است به آنجا بروید.

وقت سفارت سوئیس

برای گرفتن وقت سفارت سوئیس باید مانند سایر کشورهای حوزه شنگن به کارگزاری VFSGlobal مراجعه کنید. برای دریافت وقت سفارت باید ابتدا وارد وب‌سایت رسمی VFSGlobal شوید و اطلاعات خواسته شده وارد نمایید. این اطلاعات شامل مواردی مثل نام، نام خانوادگی، ملیت، پاسپورت نامبر، انقضای پاسپورت، تاریخ تولد و جنسیت می‌شود.

سخن نهایی

دریافت ویزای سوئیس برای ایرانیان مشکل خاصی ندارد و طبق روال گذشته انجام می‌شود. برای گرفتن ویزای سوئیس تنها کافی است سابقه سفر خوبی داشته باشید و در تهیه مدارک خود دقت زیادی به خرج دهید؛ زیرا هرگونه نقص یا جعلی بودن مدارک منجر به ریجکتی می‌شود.  ویزای سوئیس برای ایرانیان همان ویزای شنگن اروپا به‌حساب می‌آید که با داشتن آن می‌توانند به تمام کشورهای حوزه شنگن سفر کنند. بدون اینکه بخواهند ویزای هر کشور را جداگانه بگیرند.