پرتغال در جنوب غربی اروپا واقع شده است و به همراه تنها همسایه خود یعنی اسپانیا شبه‌جزیره ایبری را می‌سازند. جمهوری پرتغال عضو اتحادیه اروپا و حوزه شنگن است و پایتخت آن لیسبون نام دارد. اگر می‌خواهید با هر هدفی از جمله تحصیلی، تجاری و توریستی به این کشور سفر کنید، باید ویزای پرتغال  یا همان ویزای شنگن از سفارت و کنسولگری پرتغال بگیرید. کشور پرتغال در ایران سفارت و کنسولگری دارد؛ پس برای اخذ ویزای پرتغال نیازی نیست به سفارت‌های که در کشورهای همسایه وجود دارند، بروید. در ادامه همراه دلفین پرنده باشید.

سفارت پرتغال در ایران

سفارت پرتغال در ایران

همان‌طور گفتیم سفارت پرتغال در ایران فعال است  و خدمات اخذ ویزا را به شهروندان ارائه می‌دهد. در حال حاضر متقاضیان ایرانی می‌توانند  با کمک‌گرفتن از خدمات کارگزاری  وی اف اس گلوبال که در خیابان موسوی، گلستان پنجم   واقع شده است برای اخذ ویزای خود اقدام کنید و کارهای مربوط به آن را از داخل ایران پیگیری نمایید. بر اساس قوانین حوزه شنگن، درصورتی‌که ویزای پرتغال برای شما  به طور سینگل برای شما صادر گردد، فقط می‌توانید درباره زمانی مشخص شده‌ای به پرتغال سفر کنید.

اما اگر بنا به صلاحدید افسر ویزای مولتی شنگن پرتغال برای شما صادر شود، می‌توانید تا زمانی که ویزا اعتبار دارد، علاوه بر پرتغال، به سایر کشورهای حوزه شنگن مثل اسپانیا، فرانسه و آلمان هم سفر کنید.  در اینجا قصد داریم انواع ویزای پرتغال، مدارک موردنیاز و شرایط گرفتن آن  بپردازیم.

شما باید در ابتدا  به وب سابت وی اف اس پرتغال ایران مراجعه نمایید و وقت سفارت بگیرید. سپس در زمان مقرر شده به مرکز کارگزاری بروید تا با انجام انگشت‌نگاری، عکس بیومتریک، ارائه مدارک موردنیاز سفارت و پرداخت هزینه‌های ویزای شنگن  درخواست ویزا نمایید. کارگزاری VFS  اعلام نمود که روزهای کاری ثبت درخواست کارگزاری خدمات ویزای پرتغال از روز یکشنبه تا پنجشنبه  از ساعت 8 صبح تا 3 ظهر است. البته از ساعت 3 تا 5 عصر کار دریافت و جمع‌آوری گذرنامه  انجام می‌شود.

به طور معمول  زمان رسیدگی به درخواست انواع ویزا حداقل تا 10 روز کاری است و افراد متقاضی باید یک فاصله 30 روزه بین درخواست ویزا و زمان سفر خود قرار دهند. طبق قوانینی که حوزه شنگن تعیین کرده‌ است، شما می‌توانید تا 6 ماه قبل سفر درخواست ویزای پرتغال دهید. اگر در زمان درخواست، ویزای شنگن کشور دیگری را داشته باشید، به درخواست شما رسیدگی نخواهد شد و باید منتظر بمانید تا اعتبار ویزای شنگنتان به اتمام برسد.

هزینه اخذ ویزای پرتغال

هزینه اخذ ویزای پرتغال

در حال حاضر هزینه اخذ ویزای شنگن پرتغال برای افراد 12 سال به بالا 80 یورو، برای متقاضیان 6 تا 11 سال 40 یورو و برای نوزادان و کودکان کمتر از 5 سال رایگان است. در حال حاضر شهروندانی که تابعیت  کشورهای اوکراین، روسیه، صربستان، آلبانی، مونته‌نگرو، ارمنستان، مولداوی، آذربایجان، مقدونیه، بوسنی و هرزگوین تحت قرارداد فی‌مابین با کشور پرتغال هستند و باید  برای درخواست ویزا 35 یورو پرداخت کنند.

لازم به ذکر است که هزینه کارگزاری وی اف اس و انجام خدمات انگشت‌نگاری و عکس بیومتریک برای هر متقاضی حدود 32 یورو در نظر گرفته می‌شود. همچنین به این موضوع توجه کنید که  از تاریخ 19 جولای 2020، بازگرداندن پاسپورت و گرفتن برچسب ویزا از سفارت پرتغال با پیک و پست از سمت کارگزاری  و سفارت صورت می‌گیرد  و هزینه آن برای متقاضیان خارج از شهر تهران 13 یورو است.

 استفاده از این سرویس تا اطلاع ثانوی  از سوی سفارت پرتغال الزامی است و  برای پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا آن را در نظر گرفته بودند.  البته این موضوع فقط در مرحله آخر ارسالی پاسپورت  به دست متقاضی صدق می‌کرد و در مراحل اولیه امکان استفاده از خدمات پیک و پست برای فرد متقاضی وجود ندارد.

ازاین‌رو، به درخواست‌های ویزای پرتغال  و مدارک ارسالی از طریق پیک و پست رسیدگی نخواهد شد و متقاضی باید حتماً وقت سفارت بگیرد و حضورش در محل کارگزاری الزامی است. شایان به ذکر است که همراه با خدمات پیک، سایر خدمات مضاعف از سوی کارگزاری وی اف اس به متقاضیان ارائه می‌شود که هزینه آنها بدین شرح است:

 • خدمات اطلاع‌رسانی با پیامک: 3 یورو به ازای هر درخواست
 • خدمات عکاسی: 9 یورو  برای 4 قطعه  رنگی و پاسپورت
 • خدمات فتوکپی: 50/0 یورو به ازای کپی هر صفحه
 • خدمات تکمیل فرم: 15 یورو برای هر فرم درخواست ویزای پرتغال

نکات مربوط به وقت سفارت

معمولاً رزرو وقت کارگزاری خدمات ویزای پرتغال به‌صورت آنلاین و از طریق وب‌سایت وی اف اس صورت می‌کند. شما باید زمان حضور  در مرکز وی اف اس یک نسخه از برگه رزرو وقت سفارت را کپی بگیرید و به همراه مدارک ترجمه شده درخواست ویزا و مدارک پشتیبانی به افسر ارائه بدهید. به شما توصیه می‌کنیم که حداقل نیم ساعت قبل از موعد مقرر شده به سفارت بروید؛ زیرا اگر دیر برسید وقت سفارت را از دست می‌دهید و باید مجدداً از طریق وب‌سایت وقت جدید رزرو کنید.

انجام انگشت‌نگاری و عکاسی بیومتریک برای همه افراد الزامی است. اگر در این مرحله شرکت نکنید، به‌صورت خودکار درخواست ویزای شما رد می‌شود.  درصورتی‌که در طی 59 ماه گذشته برای ویزا درخواست داده باشید و اطلاعات بیومتریک  خود را در سامانه ثبت کرده‌اید، دیگر نبازی به انجام مجدد این کار ندارید.  برای حضوری در مرکز کارگزاری نمی‌توانید کسی را همراه خود ببرید؛ تنها در صورتی مجاز به این کار هستید که فرزندتان زیر 18 سال یا فرد ناتوان باشد.

درصورتی‌که خانوادگی قصد گرفتن ویزای پرتغال دارید،  باید به‌صورت جداگانه 4 قرار ملاقات سفارت و کارگزاری رزرو نمایید. اطلاعات وقت تعیین شده از سوی سفارت  به ایمیل فرد ارسال می‌شود و متقاضی باید از آن پرینت بگیرد و در کارگزاری آن را ارائه دهد. شما می‌توانید  تا حداکثر دو روز کاری پیش از موعد تعیین شده برای دو بار زمان ملاقات خود را در کارگزاری تنظیم مجدد نمایید.

در اینجا لازم است بدانید که از متقاضیان زیر 12 سال فقط عکس بیومتریک می‌گیرند. اسکن اثر انگشت برای کودکان زیر 12 سال و افرادی که معلولیت جدی دارند الزامی نیست. از آنجایی که افراد زیر 18 سال اگر بخواهند به پرتغال بروند باید از والدین رضایت‌نامه بگیرند؛ پس حضور والدین یا قیم قانونی در زمان ارائه مشخصات بیومتریک متقاضی ضروری است.

انواع ویزای پرتغال

انواع ویزای پرتغال

طبق اطلاعاتی که در وب‌سایت VFS ارائه شده است، چند نوع ویزا برای کشور پرتغال وجود دارد. هر کدام از این ویزا برای مدت معینی هستند و با اهداف مختلفی صادر می‌شوند. پس تا حدودی هدف شما از سفر به پرتغال نوع ویزا را مشخص می‌کند. برای آشنایی با انواع ویزای پرتغال با ما همراه شوید.

ویزای توریستی پرتغال

همان‌طور که می‌توان از نام این نوع ویزا فهمید، شنگن کوتاه‌مدت و تایپ C است. تا 90 الی 120 روز اعتبار دارد. در بیشتر موارد این نوع ویزا بر حسب برنامه سفرشان صادر می‌شود و زمان آن بین یک الی دو هفته (7 تا 14 روز) متغیر است.

ویزای تجاری پرتغال

این نوع ویزا هم کوتاه‌مدت است و برای امور تجاری مانند عقد قرارداد و حضور در جلسه کاری و تجاری  طراحی می‌شود. در آن فرد اجازه کسب‌وکار در پرتغال را ندارد. پس این نوع ویزا برای کار نیست و نباید آن را اشتباه بگیرید.

ویزای بازدید

نوع دیگری از ویزای کوتاه‌مدت پرتغال و در تایپ C است. این ویزا بیشتر برای بازدید و دیدار با اقوام  و دوستان نزدیک است. بین 90 الی 180 روز اعتبار دارد. پس به‌وسیله آن نمی‌توانید کار کنید یا به دانشگاه بروید؛ زیرا شما اجازه این کار را ندارید.

ویزای شرکت در نمایشگاه تجاری

هدف از صدور این ویزا سفر به کشورهای حوزه شنگن و کشور پرتغال است. با این ویزا می‌توانید در یک رویداد یا نمایشگاه تجاری شرکت کنید. بازه زمانی این نوع ویزا مشخص و محدود است و در دسته تایپ C کوتاه‌مدت قرار می‌گیرد. یعنی به‌وسیله آن نمی‌توانید مدت زیادی در پرتغال بمانید.

ویزای مسابقات ورزشی

این نوع ویزای پرتغال هم ماهیتی مشابه با انواع دیگر دارد و در دسته ویزاهای کوتاه‌مدت شنگن قرار می‌گیرد. به طور معمول این نوع ویزا برای شرکت در مسابقات و رویدادهای ورزشی صادر می‌شود و اعتبار خیلی محدودی دارد.

ویزای بلند مدت

به‌طورکلی، اگر برای اهدافی مانند تحصیل تمام‌وقت، کار، کارآموزی و پیوستن به خانواده به‌قصد حضور بیشتر از 3 ماه در کشور پرتغال و قاره اروپا داشته باشید، باید درخواست ویزای ملی تایپ D  پرتغال دهید. بررسی درخواست ویزای ملی وظیفه سفارت پرتغال در ابوظبی است. شاید نیاز باشد برای انجام مصاحبه به‌صورت حضوری  به آنجا بروید. توجه کنید که شاید ارزیابی و بررسی‌های موردنیاز آن 60 تا 90 روز کاری طول بکشد.

در زمینه بررسی شرایط کار در پرتغال باید به این موضوع توجه کنید که درخواست ویزای کار پرتغال منوط به داشتن دانش مهارت زبان انگلیسی یا پرتغالی و برخورداری از یک دعوت‌نامه مناسب  از سوی کارفرمای پرتغالی است. در واقع به‌استثنای کار داوطلبانه در پرتغال، کارهای تمام‌وقت در بازار کار این کشور برای اتباع خارجی پروسه پیچیده و سختی دارد. همچنین فرد باید مراحل زمان‌بری را برای اخذ مجوز کار در این کشور بگذراند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای پرتغال

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای پرتغال

برای اینکه بتوانید ویزای پرتغال را بگیرید، باید یک سری مدارک ارائه دهید. باید برخی از مدارک را به‌صورت ترجمه شده باشند. این مدارک را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم تا با آنها آشنا شوید و آنها را آماده کنید و به سفارت تحویل دهید.

 • فرم درخواست ویزای پرتغال را باید پر و امضا کنید. فرم باید به زبان انگلیسی یا پرتغالی باشد.
 • یک قطعه عکس که ابعاد آن 5/3 و 5/4  و رنگی باشد.
 • نسخه اصلی و کپی ترجمه شده پاسپورتی که 6 ماه اعتبار دارد و دو صفحه آن خالی است.
 • اصل و کپی پاسپورت و ویزای قدیمی
 • بلیت رزرو رفت‌ و برگشت هواپیما
 • رزرو واچر هتل که با برنامه سفر شما هماهنگی داشته باشد.
 • برنامه سفر شما باید به زبان انگلیسی و به طور دقیق مشخص شود.
 • بیمه خدمات درمانی بین‌المللی تمام کشورهای عضو شنگن را پوشش دهد و بتواند تا هزینه 30 هزار یورویی درمان فرد را در طول سفر پرداخت کند.
 • گواهی اشتغال به کار که ترجمه شده  و سربرگ دار باشد. در این گواهی باید سمت شغلی، مدت‌زمان قرارداد، میزان حقوق و سایر جزئیات ذکر شود.
 • مدارک رسمی بیمه تأمین اجتماعی را باید به‌صورت ترجمه شده ارائه دهید.
 • فیش حقوقی فرد متقاضی باید ترجمه شود و سپس در اختیار سفارت قرار بگیرد.
 • نامه تمکن مالی که برای سه ماه قبل از سفر است را حتما با خود به همراه داشته باشید.
 • رسیدی که نشان دهد شما هزینه‌های ویزای شنگن، کارگزاری و انگشت‌نگاری را پرداخت کرده‌اید.
 • تمامی مدارک مالی، ملکی و هویتی باید ترجمه شوند و سپس در اختیار سفارت قرار بگیرند.
 • اگر فرد کمتر از 18 سال سن دارد، باید از والدین خود رضایت نامه بگیرد و آن را تحویل دهد.
 • باید دعوت‌نامه ویزای شنگن برای ویزای موردنظرتان داشته باشید.

سخن نهایی

حالا که دانستید چند نوع ویزای پرتغال وجود دارد و هر کدام به چه منظوری استفاده می‌شود، زمان آن فرارسیده که شما مدارک موردنیاز برای این کار را آماده کنید. کامل‌بودن مدارک اهمیت زیادی دارند. باعث می‌شوند روند کار شما سرعت بگیرد. خوشبختانه در ایران سفارت پرتغال فعال است. شما می‌توانید خیلی از کارهای مربوط به اخذ ویزای پرتغال را در همین‌جا انجام دهید. در واقع  نیازی نیست که کارهای اداری را در کشورهای همسایه که سفارت پرتغال دارند، پیش ببرید.