چین کشور بزرگ و پرجمعیت با جاذبه‌های گردشگری فراوان است. دانشجویان و افراد زیادی به دنبال کار، تحصیل و زندگی بهتر به دنبال مهاجرت به چین و دریافت ویزای چین هستند. شما برای بازدید از چین برای اهداف تجاری، گردشگری و شخصی، باید ویزا دریافت کنید. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چه زمانی برای سفر به چین به ویزا نیاز دارید و همچنین نحوه درخواست مستقل برای ویزای چین را توضیح می‌دهیم.

ویزای چین

ویزای چین

آیا قصد دارید مراکز تجاری یکاترینبورگ را با دوقلوهای پکنی آنها مقایسه کنید؟ می‌خواهید در دریای زرد فرو بروید و در هاینان درمان شوید؟ آیا قصد دارید در یک رستوران هنگ کنگ کوفته چینی و رشته فرنگی سرخ شده بخورید؟ چین تاریخ فوق‌العاده و مکان‌های عجیب زیادی برای دیدن دارد که می‌تواند تجربه بسیار جالبی برای شما باشد.

می‌توانید به بازدید از مکان‌های مختلف آن بپردازید، با مردم چین صحبت کنید و در رستوران‌های متنوع آن مزه‌های جدیدی را بچشید. همچنین چین می‌توانید برای تجارت و تحصیل نیز مقصد مناسبی باشد. اگر به دنبال چنین تجربه‌هایی هستید، باید به دنبال دریافت ویزای چین باشید؛ زیرا طبق قوانین سال 2023، برای بازدید از چنین عظمت تاریخی‌ای ویزای چین لازم است.

مسافران ترانزیت نیازی به درخواست ویزا ندارند و فقط باید کارت مهاجرت را پر کنند. در این صورت آن‌ها مجاز هستند بیش از 72 ساعت در منطقه ترانزیت فرودگاه‌های PRC بمانند. هر نقطه مرزی قوانین خاص خود را برای صدور مجوز و قیمت ویزا دارد. در مرز می‌توانید هم ویزای سینگل و هم چند بار ورود دریافت کنید. یک شهروند مجاز است از 15 تا 180 روز در چین بماند.

انواع ویزای چین

دولت چین علاقه مند به افزایش جاذبه های گردشگری و برقراری روابط تجاری با سایر کشورها از جمله ایران است و از این رو اخذ ویزای چین برای متقاضیان آن معمولاً مشکل اساسی محسوب نمی شود. ویزای شینگن برای سفر به این کشور معتبر نیست و وجود آن به ندرت بر گرفتن مهر در پاسپورت تأثیر می گذارد. قبل از شروع جمع آوری اسناد، مهم است که بدانید چه نوع ویزای چینی نیاز دارید.

دسته بندی ها بسته به هدف بازدید، تعداد ورودی ها و مدت زمان متفاوت است. با توجه به مدت اعتبار ویزاها به چند دسته تقسیم می شوند. ویزای تجاری چندگانه برای افراد تجاری طراحی شده است و به مدت شش ماه یا یک سال با حق اقامت 30، 60 یا 90 روزه در چین اعطا می شود.

علاوه بر این انواع مقامات چینی همچنین چندین نوع مجوز ویژه صادر می کنند: حرف F برای ویزای دعوت، J1 یا J2 برای روزنامه نگاران، و Q1 یا Q2 برای اقوام، S1 یا S2 برای دعوت است. اتباع خارجی مقیم قانونی به چین صادر می شوند و ویزای C به خدمه خطوط هوایی اعطا می شود و حرف D معادل چینی اقامت دائم در اروپا است.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، انواع مختلفی از ویزای چین بسته به هدف سفر صادر می شود. آنها توسط کنسولگری چین صادر می شوند که ممکن است منجر به زمان پردازش ویزا، رد اسناد و غیره شود. تمام مشکلات مرتبط را حل می کند. دسته بندی ویزای ورودی چین به شرح زیر است:

 • هزینه های ویزا
 • ویزای تجاری
 • ویزای توریستی
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای ترانزیت

ویزای توریستی چین

ویزای توریستی چین

این نوع ویزای چین بیشترین تقاضا را دارد و ساده ترین کمک هزینه محسوب می شود. اگر می خواهید برای تفریح ​​و گشت و گذار به کشور میانه سفر کنید، از آژانس مسافرتی M استفاده کنید.

گرفتن ویزای توریستی آسان و ارزان خواهد بود. اغلب، شرکت مسافرتی لیستی از اسناد را ارائه می دهد. این شرکت همچنین یک دعوت نامه تهیه می کند و از رعایت قوانین مهاجرت اطمینان می دهد.

به این ترتیب شما فقط باید لیستی از مدارک اولیه را جمع آوری کنید و مجری تور اطلاعاتی در مورد شرح سفر و رزرو بلیط و هتل ارائه می دهد. ویزای توریستی برای سفر به چین برای اهداف گردشگری، گشت و گذار، سرگرمی و گشت و گذار ضروری است. می توانید خودتان از طریق کنسولگری برای ویزا اقدام کنید یا با مرکز ویزا تماس بگیرید و شرکت ویزای چین را برای شما ثبت می کند.

برای ویزای توریستی تهیه و ارسال کامل این مدارک الزامی است. معمولا بعد از 10 روز ویزای چین جواب میده. اگر می خواهید سریعتر باشید، می توانید با پرداخت هزینه بیشتر روند ویزای چین را کاهش دهید. بعد از 20 روز باید برای اسکن اثر انگشت بروید. همچنین اعتبار این ویزا تا 3 ماه می باشد. اما می توانید یک ماه در این کشور بمانید. مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی چین عبارتند از:

 • ارائه اصل پاسپورت یا پاسپورت با اعتبار 6 ماه
 • بلیط هتل و هواپیما
 • تایید توان مالی بالای 5000 دلار
 • ۲ عدد عکس رنگی ۴*۶ سانتی متر
 • بیمه مسافرتی با مبلغ بیمه حداقل 15 هزار دلار
 • اگر قبلا ویزا دریافت کرده اید، باید یک کپی از آن را پیوست کنید

ویزای دانشجویی چین (X)

ویزای تحصیلی ویژه برای دانشجویان دانشگاه در چین صادر می شود. برای ثبت آن مدارک و مدارک کامل و همچنین تاییدیه پذیرش در دانشگاه و وضعیت دانشجو مورد نیاز است. توصیه می کنیم حتی اگر سفر کوتاهی به چین دارید بیمه درمانی خود را فعال کنید. زیرا مراقبت های پزشکی در چین برای خارجی ها بسیار گران و پرهزینه است. دو نوع ویزای تحصیلی چین وجود دارد:


X1: برای دوره های کوتاه مدت مانند شرکت در سمینارها و دوره های آموزشی حداکثر تا 180 روز صادر می شود. اگر می خواهید برای شرکت در جلسات یا دوره های تحصیلی در دانشگاه وارد چین شوید، باید ویزای تحصیلی x1 دریافت کنید.

X2: به شما این امکان را می دهد که برای مدت طولانی برای تحصیل در مدرسه یا دانشگاه در این کشور بمانید با این ویزا، برای تکمیل تحصیلات لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا مشکلی برای ورود و خروج از چین نخواهید داشت.

اگر بیش از شش ماه در چین می‌مانید، باید گواهی سلامت ویژه نیز دریافت کنید. کپی کلیه مدارک ذکر شده در بالا باید همراه با اصل آنها ارسال شود. ویزای تحصیلی چین مفید است زیرا اگر روی برنامه تمرکز کنید تمدید ویزای خود برای ادامه تحصیل آسان خواهد بود.

ویزای تجاری چین (F)

ویزای تجاری چین بر اساس مدارک اولیه در مورد بازدید کننده و اطلاعاتی که هدف از سفر را تایید می کند صادر می شود. شما باید یک دعوت نامه از شریک تجاری چینی و یک نامه پوششی حاوی اطلاعات مربوط به محل سکونت، جزئیات شرکت و مدرک تسویه حساب تهیه کنید.

شرکای تجاری باید کپی شناسنامه چینی یا پاسپورت خارجی خود را ارسال کنند (اگر با یک خارجی در چین زندگی می کنند). ویزای تجاری چین 7 تا 14 روز طول می کشد و 190 دلار آمریکا هزینه دارد. لازم به ذکر است که تمدید ویزای چین طبق قانون پیش بینی نشده است. اما همیشه می توانید ویزای جدید دریافت کنید. برای سفر کاری، ویزای تجاری صادر می شود.

برای دریافت آن، به یک بسته کامل از اسناد به همراه موارد اضافی زیر نیاز دارید:

 • مدارک تایید کننده بازدید
 • دعوت به میزبانی
 • پاسپورت با 6 ماه اعتبار
 • تکمیل فرم درخواست ویزای چین
 • ۲ عدد عکس در سایز ۴*۶ سانتی متر
 • کپی شناسنامه، اقامت دائم و پاسپورت خارجی

ویزای کار چین (Z)

ویزای کار چین (Z)

نیروی کار غیر ماهر کافی در این کشور وجود دارد، بنابراین فرصت هایی برای متخصصان با مهارت بالا برای دریافت ویزای کاری چین وجود دارد. برای دریافت مهر Z باید یک مجوز کار رسمی (که توسط وزارت نیروی انسانی چین صادر شده است) به بسته اسناد استاندارد اضافه کنید.

مدرک دیگری باید از یک اداره دولتی برای اتباع خارجی تهیه شود. یک دعوتنامه به فرم درخواست ارسال شده توسط کارفرمای چینی پیوست می شود و اگر قصد دارید در یکی از شعبه های یک شرکت بین المللی در پکن یا هنگ کنگ مشغول به کار شوید، باید گواهی ثبت دفتر نمایندگی را به همراه سایر مدارک ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار چین

مانند همه چیزهایی که به خارج از کشور مهاجرت می کنند، باید بسته ای از اسناد را برای اثبات اعتبار و وضعیت مالی خود آماده کنید. لیست مدارک ویزای چین کوتاه است. این اسناد شامل موارد زیر است.

 • پاسپورت خارجی با حداقل 6 ماه اعتبار از تاریخ خروج از چین
 • فتوکپی اصل پاسپورت و همچنین فتوکپی تمام صفحات حاوی مهر ویزای چین
 • فتوکپی پاسپورت ملی (تمام صفحات پر شده است)
 • فرم درخواست را تکمیل کنید که می توانید از وب سایت شرکت خارجی دانلود کنید
 • اندازه تصویر 3*4 یا 3.5*4.5 سانتی متر
 • بیمه درمانی حداقل 15000 دلار
 • صورتحساب بانکی (معادل حداقل 100 دلار در روز برای سفر) یا نامه حمایتی برای مشاغل آزاد، زنان خانه دار، دانشجویان و مستمری بگیران
 • کپی پاسپورت، گواهی درآمد (حداقل حقوق 20000 روبل یا گواهی بانکی 40000 روبل)
 • اسنادی را برای تایید ارتباط با نامه پشتیبانی پیوست کنید

اگر می خواهید در بدو ورود برای ویزا درخواست دهید، به اسکن رنگی پاسپورت، بلیط پرواز برگشت، مدرک اقامت، بیمه درمانی و اطلاعات تماس توریستی خود نیاز دارید. شما باید شماره تلفن و آدرس محل سکونت خود و همچنین جزئیات افراد یا اقوام را که ملاقات خواهید کرد ارائه دهید.

ساختار و اصل صدور ویزای کار چین با ویزای تجاری متفاوت است. با ویزای کار، یک شهروند می تواند در چین کار پیدا کند. برای درخواست ویزا باید یک دعوت نامه از طرف کارفرما به سفارت ارسال کنید. این بدان معنی است که شما نمی توانید وارد چین شوید و سپس شروع به جستجوی کار کنید. درخواست شما برای استخدام باید قبل از ورود به این کشور توسط کارفرمای شما ارسال شود.

می توانید به همراه این ویزا ویزای همراه نیز بگیرید و همسر و فرزندان خود را در این سفر همراه داشته باشید. ویزای نوع Z نمی تواند ویزای گروهی باشد. با این حال، اعضای خانواده مالک به راحتی می توانند اجازه بگیرند. علاوه بر این برای کار در چین نیاز به گذراندن معاینات پزشکی است که شرایط لازم آن توسط کارفرما در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

ویزای ترانزیت چین (G)

این نوع ویزای چین برای کسانی لازم است که می خواهند با وسایل حمل و نقل متعدد سفر کنند و از دیدنی ها لذت ببرند یا بلیط هواپیما از خطوط هوایی مختلف داشته باشند. برای ثبت نام باید ویزای معتبر کشوری که مقصد نهایی سفر خواهد بود ارائه دهید. برای گرفتن ویزای چین در بدو ورود، باید کپی پاسپورت، بلیط هواپیما، دو عکس رنگی استاندارد و همچنین تأییدیه رزرو هتل خود را ارائه دهید.

هزینه ویزای ترانزیت چین در محل قابل پرداخت است. شما می توانید ویزای ترانزیت را قبل یا بعد از ورود خود سفارش دهید. می توانید از سفارت یا مرکز ویزا که برای شما سودآورتر و راحت تر است بررسی کنید. ویزای ترانزیت زمانی صادر می شود که مسافری بیش از 72 ساعت در چین بماند. در این صورت خروج از کشور باید فقط از طریق هوایی انجام شود.

برای دریافت این ویزا به مجموعه ای استاندارد از مدارک و ویزای کشوری دیگر نیاز دارید. اگر زمان حمل و نقل بیش از 72 ساعت نباشد، مدارک زیر مورد نیاز است:

 • گذرنامه بین المللی
 • بلیط های هواپیمایی

نحوه درخواست ویزای چین

نحوه درخواست ویزای چین

برای دریافت ویزای چین باید تمامی مدارک لازم را جمع آوری کرده و به کنسولگری تحویل دهید. به عنوان یک قاعده، رسیدگی به هر پرونده حدود یک هفته یا کمی بیشتر طول می کشد. علاوه بر درخواست از طریق کنسولگری، می توانید برای ویزای چین به صورت آنلاین اقدام کنید. اما این روش در هنگام ارسال مدارک توجه ویژه ای را می طلبد و ممکن است روند اخذ ویزای چین را برای شما پیچیده کند. بهتر است برای ویزا به صورت حضوری اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای چین

لیست مدارک مورد نیاز برای ویزای چین به هدف سفر شما بستگی دارد. برای دریافت هر نوع ویزا مجموعه ای استاندارد از مدارک مورد نیاز وجود دارد. این بسته منحصر به فرد حاوی مدارک لازم برای ویزای ویژه است و شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت بین المللی با اعتبار 6 ماه.
 • تکمیل فرم درخواست ویزای چین
 • عکس ۴*۶ سانتی متر ۲ برگ
 • کلیه بیمه های درمانی موجود در کشور
 • کپی صفحه گذرنامه، صفحه ای که با بازدید قبلی از چین مشخص شده است

درخواست ویزای چین

برای درخواست ویزای چین می‌توانید پرسش‌نامه را به زبان فارسی از سایت سفارت چین دانلود کنید.

این امکان وجود دارد که فرم را به صورت دستی نوشته و تحویل دهید یا تایپ کنید. همچنین امکان پر کردن آنلاین و ارسال آن نیز وجود دارد. این پرسش‌نامه به اطلاعات شخصی متقاضی، اطلاعات مربوط به سفر و برخی  اطلاعات اضافی دیگر نیاز دارد.

اطلاعات لازم و نحوه پر کردن درخواست ویزای چین

اگر پرسش‌نامه را به صورت دستی پر می‌کنید، ضروری است آن را با خط خوش و خوانا و به‌دوراز هرگونه خط خوردگی پر کنید؛ به نحوی که کاملاً واضح باشد. در قسمت اول این فرم باید موارد زیر را وارد کنید:

 • نام و نام خانوادگی متقاضی
 • شماره شناسنامه
 • تابعیت
 • اطلاعات پاسپورت
 • اطلاعات اشتغال
 • تحصیل و اشتغال
 • آدرس و شماره تماس
 • نام کشور و عکس 6 در 4 سانتی متری

بخش دوم پرسش‌نامه درخواست ویزای چین حاوی اطلاعاتی در مورد سفر است. در این قسمت شما باید موارد زیر را به طور واضح مشخص کنید:

 • هدف از سفر به چین (این هدف را باید از لیست ارائه شده انتخاب کنید)
 • تاریخ ورود به کشور و مدت اقامت
 • مسیر و آدرس هتل، اقامتگاه یا خوابگاه

علاوه بر این موارد باید اطلاعات مربوط به بازدید از سایر کشورها در طول سال و اطلاعات شخصی که دعوت‌نامه را برای متقاضی ارسال کرده است را نیز مشخص کنید. بخش سوم پرسش‌نامه درخواست ویزای چین شامل اطلاعاتی در مورد کودکان و پاسخ به سؤالات است. عکسی که برای تحویل به سفارت چین ارسال می‌کنید باید پس زمینه بی رنگ داشته باشد و پشت آن‌ها توسط شخص شما امضا شده باشد.

بیمه سلامت ویزای چین 

داشتن بیمه درمانی برای ورود به چین الزامی بوده و این مورد در لیست اسناد و مدارک لازم برای درخواست ویزای این کشور لازم است.  پیشنهاد ما این است که حتماً تحت پوشش بیمه قرار بگیرید؛ زیرا هزینه خدمات درمانی در این کشور بسیار بالا است. حتی اگر امکان دارد در مدت اقامت کوتاه خود در چین یک سرماخوردگی یا آنفولانزای ساده بگیرید، بهتر است بیمه خود را از قبل فعال کرده باشید.

چگونه پرسش‌نامه‌ ویزای چین را پر کنیم؟

فرم درخواست ویزای چین را می‌توانید به زبان چینی یا فارسی تکمیل کنید. اگر حرفه خود را در بند 1.15 پیدا نکردید، گزینه “دیگر” را علامت بزنید و نام حرفه را بنویسید. همین قاعده در مورد موضوع آموزش نیز صادق است. در بند 1.17، ذکر نه تنها نام سازمان، بلکه کد پستی، آدرس قانونی و شماره تلفن آن نیز مهم است.

نمونه‌ای از پر کردن فرم درخواست ویزای چین را می‌توانید در وب سایت کنسولگری مشاهده کنید. سعی کنید صحت داده‌های وارد شده را به دقت بررسی کنید. اشتباهات یا حذفیات غیر قابل قبول است؛ زیرا ممکن است منجر به امتناع از صدور مجوز ورود شود.

 فراموش نکنید که اطلاعاتی در مورد همراهان خود در صورت نیاز در گذرنامه خود ارائه دهید و عکس‌های آنها را در مکان‌های مناسب قرار دهید. در پایان باید فرم درخواست ویزای چین را امضا کنید.

زمان رسیدگی به ویزای چین

به عنوان یک قاعده، دریافت مجوز برای بازدید از چین با انتظار طولانی همراه نیست. زمان بسیار کوتاهی برای این امر لازم است و شما در این مورد لازم نیست نگران به تأخیر افتادن پروسه مهاجرت خود باشید. در شرایط عادی، دریافت گذرنامه با مهر در عرض پنج روز کاری از تاریخ درخواست امکان پذیر خواهد بود. گردشگران با تجربه به طور جدی توصیه می‌کنند که از قبل لیست تعطیلات رسمی را مطالعه کنید. این تعطیلات می‌توانند زمان رسیدگی به ویزای چین را طولانی‌تر کنند.

اگر خدمات ویزا مشکلی نداشته باشد، پردازش سریع ویزای چین مدت بسیار کمی طول می‌کشد. در موارد استثنایی، شهروندان فدراسیون روسیه می‌توانند ویزای تجاری یا ترانزیت به چین را درست در روز ارائه مدارک دریافت کنند. البته برای اضطرار باید هزینه اضافی بپردازید.

هزینه ویزای چین چقدر است؟

هزینه ویزای چین برای شهروندان ایرانی در سال جاری یک مقدار ثابت نیست. این هزینه‌ها بستگی به نوع (مجوز یک، دو، چندگانه)، هدف سفر و سایر معیارها دارد. تفاوت قیمت می‌تواند بسیار قابل توجه باشد. به‌عنوان‌مثال، ویزای توریستی یکبار ورود که پس از ورود به شهرهای هایکو و سانیا صادر می‌شود، تقریباً 67 دلار آمریکا هزینه دارد. ضروری است که به واحد پول چین یعنی به یوان این مبلغ را پرداخت کنید.

اگر توریستی بیش از پانزده روز به جزیره هاینان برود، قیمت ویزای او 180 یوان خواهد بود. برای افرادی که به دعوت یک آژانس مسافرتی وارد ارومچی می‌شوند ویزای توریستی یکبار ورود به مدت 30 روز به ارزش حدود 230 دلار صادر می‌شود؛ در حالی که بازدیدکنندگان پکن باید معادل 130 دلار را با همین شرایط بپردازند.

برای تعیین دقیق میزان هزینه ویزا باید از قبل به سایت کنسولگری چین مراجعه کرده آخرین اطلاعات و اخبار را در این خصوص دریافت کنید. به طور کلی ویزای عادی و تجاری چین 190 دلار، ویزای فوری چین که در عرض 5 روز صادر می‌شود 220 دلار و ویزای فوق سریع آن که تنها در عرض 3 روز در دست شما خواهد بود 260 دلار قیمت دارد.

دلایل احتمالی ریجکت ویزای چین

در برخی موارد، مقامات چینی از صدور هر نوع ویزا خودداری می‌کنند. این اتفاق ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد؛ اما رایج‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • ارائه اطلاعات نادرست از جانب شخص متقاضی
 • وضعیت نامناسب گذرنامه مانند صفحات پاره شده، کثیفی، ورودی‌ها و مهرهای اضافی، فرسودگی، وضعیت پس از شستشو
 • نقض قانون در سفرهای قبلی به چین
 • ثبت در مورد اخراج اجباری
 • جعلی بودن مدارک ارائه شده
 • ناقص بودن اسناد و مدارک تحویل داده شده

سخن پایانی

کشور چین یکی از ابرقدرت‌های آسیا است که افراد زیادی با اهداف کاری، گردشگری و تحصیل خواهان ورود به آن هستند. در این مطلب در مورد ویزای چین، انواع آن و برخی نکات تکمیلی دیگر مانند نحوه درخواست صحبت کرده‌ایم. مطلب حاضر یک راهنمای جامع برای افرادی است که می‌خواهند در مورد ویزای چین و نحوه درخواست آن بیشتر بدانند.