پیش از هر چیزی باید به شما بگوییم که سفارت سوئیس در تهران خدماتی همچون ویزا بلندمدت (بیشتر از 90 روز)، وضعیت امور مدنی، بورسیه تحصیلی، خدمات حقوق شهروندی و خدمات کنسولگری لیختن اشتاین را به شما ارائه می‌دهد. بنابراین رسیدگی به انواع خدمات ویزا  به عهده VFS Global است. افرادی که قصد دارند با VFS Global ارتباط برقرار کنند و وقت سفارت سوئیس بگیرند، در ادامه این مقاله با دلفین پرنده همراه شوند.

کشور سوئیس

کشور سوئیس

کشور سوئیس به دلیل داشتن مزیت‌های مانند تورهای زمستانی، دریاچه‌های فیروزی، اسکی در کوه‌های آلپ، مناظر طبیعی منحصربه‌فرد، برترین صنعت ساعت‌سازی، داشتن خوشمزه و متنوع‌ترین پنیرها و شکلات‌های دنیا هرساله گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است. برای همین خیلی از افراد سعی می‌کنند به دنبال وقت سفارت سوئیس  برای دریافت ویزای آن باشند.

کشور سوئیس یکی از مقاصد لوکس و نسبتا گران توریستی دنیا محسوب می‌شود و در حوزه شنگن قرار گرفته است. از همین نظر هر یک از انواع ویزای  سوئیس  مانند توریستی، تحصیلی، بازدید از خانواده  و تحصیلی ویزای شنگن محسوب می‌شوند و از قوانین اتحادیه اروپا پیروی می‌کنند. با توجه به اطلاعات جدیدی که به دست ما رسیده، سفارت خانه سوئیس یکی از شلوغ‌ترین سفارتخانه‌ها برای صدور ویزا در سراسر دنیا است.

از سوی دیگر خوشبختانه سفارت سوئیس در تهران فعالیت دارد. به درخواست متقاضیان ایرانی رسیدگی می‌کند. بنابر اطلاعیه وب‌سایت رسمی سفارت سوئیس، از 2 سپتامبر 2018، متقاضیان انواع ویزای کوتاه‌مدت سوئیس باید به مرکز وی اف اس گلوبال و افرادی که می‌خواهند ویزای بلندمدت بگیرند باید به سفارت سوئیس مراجعه کنند. با توجه به اینکه ویزای سوئیس نوعی ویزای شنگن به‌حساب می‌آید، متقاضیانی که بتوانند آن را دریافت کنند، قادر خواهند بود آزادانه به‌تمامی 26 کشور هم پیمان حوزه شنگن سفر کنند.

البته تا زمانی که ویزا اعتبار داشته باشد فرد می‌تواند به کشورهای حوزه شنگن برود. طی چند سال اخیر به‌خاطر حجم بالای تقاضای ویزای شنگن، سفارت سوئیس در ایران مانند بقیه کشورهای اروپایی همچون هلند و چک، خدمات ویزای کوتاه‌مدت خود را به برون‌سپاری VFS Global  واگذار کرده است. به همین دلیل با توجه به اینکه بیشترین میزان درخواست ویزای در ایران برای ویزای توریستی آن کشور است، معرفی VFS Global و خدمات آن مثل گرفتن وقت سفارت سوئیس را در اولویت کار قرار داده است.

اطلاعات VFS Global برای وقت سفارت سوئیس

بنا بر اطلاعات وب‌سایت VFS Global تهران، افراد متقاضی ویزای سوئیس می‌توانند از ایمیل info.switzerlandiran@vfshelpline.com و شماره ۸۲۸۰۵۹۰۶  با امور سفارت سوئیس تماس بگیرید یا به‌صورت حضوری  با آدرس خیابان موسوی، میدان هروی برای پیگیری کارهای خود به مرکز VFS Global بروید.

VFS Global به‌عنوان نماینده قانونی خدمات سفارت در روزهای شنبه و جمعه و تعطیلات رسمی، فعالیتی ندارد و در دیگر روزها از ساعت 9 صبح تا 15 عصر به درخواست‌های شما رسیدگی می‌کنند. زمان جمع‌آوری یا دریافت پاسپورت توسط متقاضی از یکشنبه تا پنجشنبه ساعت 15 تا 17 است. اما به‌خاطر داشته باشید که برای دریافت ویزا باید ابتدا به‌صورت آنلاین وقت سفارت سوئیس را بگیرید.

مراحل رزرو وقت سفارت سوئیس

مراحل رزرو وقت سفارت سوئیس

همان‌طور که می‌دانید برای اخذ وقت سفارت سوئیس  شما باید ابتدا به وب‌سایت VFS Global مراجعه کنید. دریافت وقت سفارت سوئیس برای پیگیری امور درخواست ویزای این کشور الزامی است. باید 6 ماه پیش از زمان سفر برای رزرو آن از وب‌سایت VFS اقدام کنید. ازاین‌رو، باید برای دریافت وقت سفارت سوئیس  یک ایمیل را به همراه اطلاعات کامل خود را به نشانی appointmentswitzerland@vfshelpline.com ارسال نمایید.

پس از ارسال ایمیل گفته شده پیام تأییدیه‌ای تحت عنوان appointment confirmation از سمت سفارت سوئیس به آدرس ایمیل شما فرستاده می‌شود. اما باید این موضوع را در نظر بگیرید که اگر هر نقصی در اطلاعات درخواستی وجود داشته باشد، فورا و بدون هیچ ارزیابی وقت سفارت سوئیس شما لغو می‌شود. توجه کنید که شما بعد از اینکه وقت سفارتتان تأیید شد می‌توانید تا در صورت نیاز برای یک‌بار دیگر و حداکثر یک روز از وقت تعیین شده سفارت، قرار ملاقات دیگری را بگیرید.

با دریافت وقت سفارت سوئیس شما یک‌قدم به مرحله انجام مصاحبه با افسر سفارت، ارائه مدارک، انگشت‌نگاری و عکاسی بیومتریک نزدیک خواهید شد. لازم به ذکر است که همه متقاضیان ویزای توریستی سوئیس باید پرینت نامه تأیید وقت سفارت یا همان appointment confirmation letter در مرکز سفارت سوئیس یا VFS Global ارائه دهند. اگر خانواده‌ای متشکل دو بزرگسال و دو کودک  است، باید برای  4 درخواست وقت سفارت اقدام نماید. شما همچنین این کارها را می‌توانید به کارشناسان مجموعه دلفین پرنده بسپارید.

مراحل درخواست ویزای توریستی

مراحل درخواست ویزای توریستی

ویزای توریستی و کوتاه‌مدت سوئیس برای افراد واجد شرایط صادر می‌گردد که به‌منظور اهداف گردشگری، شرکت در دوره‌های کوتاه‌مدت و توریستی  به این کشور سفر می‌کنند. متقاضیان می‌توانند با رزرو وقت سفارت و ارسال مدارک و فرم درخواست ویزا به سفارت دهند. حتی بدون اینکه  در طی دو سال گذشته سابقه سفر به کشورهای شنگن را داشته باشند. بنا بر اطلاعات وب‌سایت VFS Global، ویزای کوتاه‌مدت شنگن با حداکثر اعتبار 90 روز در بازه زمانی شش ماه (180 روز) است.

 •  بهتر است متقاضی که قصد دریافت  ویزای توریستی سوئیس از سابقه سفر کشورهای معتبری در پاسپورت خود مانند ژاپن و کانادا  داشته باشد.
 • فرد با ارائه شواهد روابط خانوادگی یا عاطفی  خیلی عمیق در کشور مبدأ، مدارک کار معتبر و دائمی، پایبندی به تعهد خانوادگی و سایر مسائل این‌چنینی  می‌تواند اثبات کند که  قبل از اینکه اعتبار ویزا به اتمام برسد، خاک سوئیس را ترک می‌کند.
 • فرد باید مدارکی داشته باشد که اثبات کند که توانایی مالی پوشش هزینه‌های سفر خود  به سوئیس را دارد.
 •  یکی از موارد مهم دیگر برای افسر، تعیین‌کردن  برنامه دقیق سفر است. برنامه سفر باید مطابق یا روزهای اقامت  و بازه زمانی رفت‌وبرگشت  داشته باشد.
 • متقاضیان دریافت ویزای توریستی نیاز به بیمه معتبر و بین‌المللی دارد که در آن زمان اعتبار، مناطق تحت پوشش  کشورهای حوزه شنگن و سقف پوشش هزینه‌های درمانی تا حداقل 30 هزار یورو  درج شود.
 •  سفارت سوئیس اطلاع داده است که متقاضی اخذ ویزای توریستی این کشور باید  پاسپورتی  با ده سال سابقه و 3 ماه اعتبار داشته باشد.
 • مدارک ارائه شده متقاضی باید علاوه بر مطابقت داشتن با نوع ویزای درخواستی بدون نقص و کامل باشد.
 • متقاضی نباید در طول 5 سال گذشته برای ویزای بلند مدت شنگن درخواست نداده باشد.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزا و وقت سفارت سوئیس

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزا و وقت سفارت سوئیس

تمامی پروسه آماده کردن و ارسال مدارک موردنیاز سفارت در کنار اخذ وقت سفارت سوئیس به‌صورت آنلاین است و از طریق وب‌سایت VFS Global انجام می‌شود. طبق اطلاعات به‌دست‌آمده از سوی خدمات سفارت سوئیس، متقاضیان اخذ ویزای توریستی این امکان را دارند تا حداکثر 6 ماه پیش از سفر خود وقت سفارت سوئیس رزرو کنند. مدارک موردنیاز ویزای توریستی سوئیس به این شرح است:

 •  نسخه اصلی و کپی پاسپورت متقاضی (حداقل 3 الی 6 ماه اعتبار و دو صفحه خالی داشته باشد.)
 • 2 قطعه عکس بیومتریک با پس‌زمینه سفید (برای 6 ماه اخیر باشد.)
 • اصل شناسنامه به همراه نسخه ترجمه شده کپی آن
 • فرم درخواست ویزا به‌صورت تکمیل شده به زبان انگلیسی
 • پرینت  برگه تاییدیه وقت سفارت سوئیس
 • رزرو بلیت هواپیما برای رفت‌ و برگشت
 • رزرو واچر هتل (باید  با بازه زمانی اقامت در سوئیس مطابقت داشته باشد.)
 • اسناد و سوابق (کاری، بیمه، تحصیلی، فیش حقوقی و مدارک بازنشستگی)
 • اسناد ملکی (در صورت وجود)
 • بیمه مسافرت (بین‌المللی)
 • برنامه سفر به‌صورت موجه و دقیق (Cover letter)
 •  دعوت‌نامه از سوی دوستان و اقوام ساکن سوئیس (در صورت وجود)
 • اصل و کپی پاسپورت همسر و مدارک مربوط به ازدواج (درصورتی‌که فرد متأهل باشد.)
 • رضایت‌نامه از سوی والدین برای متقاضیان زیر 18 سال

حتما این موضوع را در نظر بگیرید که باید قبل از ارسال مدارک، آنها را به دارالترجمه رسمی ببرید تا به زبان انگلیسی ترجمه شوند. همچنین متقاضیان لازم است که هزینه‌های نقدی خدمات ویزا (80 یورو برای افراد بزرگسال) و هزینه‌های خدمات جانبی (50/26 یورو) پرداخت کنند. البته هزینه‌های درخواست ویزای شنگن برای کودکان 6 الی 12 ساله از سال 2020 افزایش یافته است. این هزینه برای هرکودک به 40 یورو می‌رسد.

نکات مهمی که باید هنگام ارائه درخواست ویزای سوئیس به آن توجه کنید

نکات مهمی که باید هنگام ارائه درخواست ویزای سوئیس به آن توجه کنید

فرد متقاضی باید برای هر یک از مدارک ارسالی به سفارت، نسخه اصلی را به کانتر و کپی را برای پیوست زدن به سایر مدارک تحویل دهند. همچنین اطلاعات بیومتریک متقاضیان  تا 59 ماه اعتبار دارد. در صورت گذراندن پروسه انگشت‌نگاری و اطلاعات بیومتریک در طی چند سال گذشته، دیگر نیازی نیست آن انجام مجددا تکرار کنید.

حتی اگر نیاز نباشد فرد متقاضی پروسه انگشت‌نگاری و بیومتریک را طی کند، بازهم باید وقت سفارت سوئیس بگیرید. با افسر پرونده مصاحبه کنید و درخواست ویزا دهید. اگر می‌خواهید به چندین کشور حوزه شنگن سفر کنید، فقط درصورتی‌که طولانی‌ترین زمان اقامت و اولین مقصد شما سوئیس است به این سفارت درخواست ویزای شنگن دهید.

در صورت دریافت تأییدیه درخواست ویزا از ایمیل و چک نمودن شماره Application Reference Number، شما می‌توانید با در دست‌ داشتن رسید پرداخت هزینه خدمات سفارت سوئیس و مدارک شناسایی، بین ساعت 15 تا 17 در روزهای یکشنبه تا پنج‌شنبه برای اخذ ویزا و پاسپورت به سفارت بروید.

برای آن دسته از متقاضیان به‌اصطلاح minor که فقط با یکی از والدین خود درخواست ویزای سوئیس را داده‌اند، ارائه رضایت‌نامه معتبر محضری در کنار اصل پاسپورت پدر یا مادر غایب جز الزامات محسوب می‌شود. درصورتی‌که هیچ‌کدام از والدین متقاضی زیر 18 سال نمی‌خواهند وارد کشور سوئیس شوند، باید هر دوی آنها به فرزندشان  رضایت‌نامه دهند.

سخن نهایی

همان‌طور که می‌دانید باید پیش از گرفتن وقت سفارت سوئیس ابتدا مدارک خود را آماده کنید. مدارک شما باید کامل باشند. زیرا در صورت وجود هر گونه نقص  بدون هیچ ارزیابی وقت سفارت سوئیس شما لغو می‌شود. پس سعی کنید ابتدا مدارکی که لازم دارید را فراهم نمایید. البته یکی از مزایای داشتن ویزای سوئیس این است که می‌توانید به‌وسیله آن به‌تمامی کشورهای حوزه شنگن سفر کنید و از آن لذت ببرید.