هرساله تعداد زیادی از گردشگران برای اخذ ویزای فرانسه که به‌عنوان یکی از پرطرف‌دارترین  مقاصد گردشگری در دنیا شناخته می‌شود، اقدام می‌کنند. کشور فرانسه یکی از اعضای  مهم اتحادیه اروپا به شمار می‌رود که از سال 1997 به عضویت اتحادیه شنگن درآمده است. در واقع شما با اخذ ویزای فرانسه و تا پایان اعتبار آن می‌توانید از 26 کشور دیگر که عضو حوزه شنگن هستند، دیدن کنید. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این باره به دست بیاورید، این مقاله را تا انتها دنبال نمایید.

شرایط اخذ ویزای توریستی فرانسه

شرایط اخذ ویزای توریستی فرانسه

 متقاضیان ایرانی که قصد سفر به فرانسه را دارند، می‌توانند با دو روش سفارت و مرکز VFS Global نسبت به دریافت ویزای فرانسه اقدام کنند. باتوجه‌به اینکه استقبال زیاد متقاضیان برای گرفتن ویزا، سفارت این کشور در تهران برای سرعت گرفتن کارها، برون‌سپاری و رسیدگی به قسمت بزرگی از امور مهاجرتی خود را به مرکز کارگزاری VFS Global واگذار کرده است.

مرکز VFS Global به‌عنوان نماینده رسمی دولت فرانسه مسئولیت تمامی  کارهای مربوط به اخذ ویزای فرانسه مثل ویزای توریستی، انگشت‌نگاری و دریافت مدارک متقاضیان را بر عهده دارد. متقاضیان اخذ ویزای توریستی باید در ابتدا مدارک مربوط به گرفتن وقت سفارت فرانسه اقدام کنید. سپس به همراه مدارک موردنیاز به دفتر VFS Global فرانسه در تهران بروید. اگر می‌خواهید  ویزای فرانسه را بگیرید، باید یک سری شرایط را داشته باشید که در این بخش به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 • کشور فرانسه تحت هیچ شرایطی  به افرادی که سابقه سفر به حوزه شنگن را ندارند، ویزا نمی‌دهد. در واقع افرادی که تابه‌حال به کشورهای حوزه شنگن سفر نکرده‌اند، شانسی برای دریافت ویزا ندارند. اگر می‌خواهید به فرانسه بروید، بهتر است ابتدا از طریق یک کشور دیگر مانند ایتالیا که راحت‌تر ویزا می‌دهد، اقدام کنید.
 • همه این تصور اشتباه را دارند که اگر سرپرست خانواده  ویزای شنگن داشته باشد، بقیه اعضا هم خیلی راحت می‌توانند ویزای این کشور را بگیرند. اما شرایط اصلاً این‌گونه نیست باید حتماً همه اعضای خانواده سابقه سفر به حوزه شنگن را داشته باشند تا ویزای فرانسه برایشان صادر گردد.
 • حداقل تمکن مالی برای گرفتن ویزای فرانسه 200 میلیون است. علاوه بر آن فرد باید در 6 ماه آخر  از گردش حساب خوبی برخوردار باشد
 • اگر می‌خواهید ویزای مولتی بگیرید باید از تاریخ اخذ آخرین ویزا شنگن شما حدود یک سال گذشته باشد.

انواع ویزای فرانسه

انواع ویزای فرانسه

کشور فرانسه  انواع مختلفی از ویزا را برای متقاضیان در نظر گرفته است که هر کدام برای مدت و هدف خاصی کاربرد دارند. برخی از آنها کوتاه و برخی بلندمدت هستند. ممکن است نوع ویزای هر فرد باتوجه‌به هدفش متفاوت باشد. انواع ویزای فرانسه شامل موارد زیر می‌شود:

ویزای تحصیلی

تنها کسانی که بالای 18 سال هستند می‌توانند برای ویزای تحصیلی درخواست دهند. مانند سایر کشورهای حوزه شنگن باید ابتدا مدارک مورد نیاز را برای دانشگاه یا موسسه مورد نظر خود ارسال کنید. سپس ازگر مدارکتان کامل بود و اساتید و مسئولین دانشگاه آن را قبول کردند، برای شما دعوت‌نامه ارسال می‌شود. سپس با در دست گرفتن دعوت‌نامه باید برای دریافت ویزای فرانسه اقدام کنید.

ویزای توریستی

در این بخش فرانسه با سایر کشورها تفاوت دارد. یعنی برخلاف سایر کشورها، فرانسه از شما مصاحبه حضوری نمی‌گیرد؛ بلکه کافی است که برای ارائه مدارک و انگشت‌نگاری به VFS مراجعه کنید و بعد منتظر پاسخ آن بمانید. بعد از 21 روز کاری پاسخ درخواست ویزا به شما اعلام می‌شود. بهختر است حدود 1 تا 3 ماه قبل از سفر به فرانسه برای اخذ این نوع ویزا درخواست دهید.

ویزای ترانزیت

ویزای ترانزیت هم  به افرادی تعلق می‌گیرد که برای تردد بین کشورهای مختلف باید از کشور فرانسه هم عبور کنند. این نوع ویزا کوتاه‌مدت است و اگر آن را دریافت کنید می‌توانید برای  به طور موقت برای چند ساعت در فرانسه اقامت داشته باشید.

ویزای کار

برای گرفتن ویزای کار حتما باید از سوی کارفرمای فرانسوی دعوت‌نامه دریافت کنید. سپس یا دردست‌داشتن دعوت‌نامه و تمامی مدارک شغلی  برای گرفتن ویزا اقدام نمایید. در واقع شما فقط در این صورت می‌توانید در فرانسه کار کنید.

مدارک لازم برای ویزای توریستی فرانسه

مدارک لازم برای ویزای توریستی فرانسه

کلیه مدارکی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم باید به زبان  انگلیسی ترجمه شوند. اما نیازی نیست که مهره وزارت خارجه و تأییدیه دادگستری داشته باشند. این مدارک در اصل هویت و سابقه سفر شما را توضیح می‌دهند و شامل این موارد می‌شوند:

 • اصل پاسپورتی که حداقل 6 ماه اعتبار و دو صفحه سفید روبروی هم داشته باشند.
 • باید کپی از همه صفحات ویزای شنگن را ارائه دهید. (فرقی ندارد که چند تعداد ویزای شنگن گرفته‌اید از همه آنها کپی بگیرید.)
 • بلیت هواپیما  یا رزرواسیون قطعی شده  رفت‌وبرگشت شما از فرانسه  حتماً باید در مدارک باشند.
 • از تمامی پاسپورت‌های قدیمی که دارید، کپی بگیرید.
 • نسخه اصلی شناسنامه جزو مدارک مهم محسوب می‌شود.
 • بهتر است بیمه مسافرتی شنگن  داشته باشید.
 • 2 قطعه عکس در ابعاد 4.5 * 3.5  که مربوط به سه ما اخیر، رنگی با پیش زمینه سفید ، مستقیم روبه دوربین، 80 درصد عکس صورت سفید باشد. (عکسی ارائه دهید که قبلا در هیچ پاسپورت یا ویزایی استفاده نکردید.)
 • تأییدیه وقت سفارت  را بگیرید. باید این موضوع را در نظر داشته باشید که اگر عجله دارید و وقت شما برای سفر محدود است، می‌توانید باتوجه‌به شرایط و قوانین شنگن اقدام به اخذ فوری سفارت کنید.
 • مدارک گفته شده را در تاریخ و ساعتی که سفارت به شما وقت داده است ببرید و منتظر بمانید تا سفارت همه چیز را به‌خوبی بررسی کند.

مدارک شغلی

اگر در ایران هر شغلی دارید، باید مدارک آن را به سفارت خانه ارائه دهید. ما در این بخش می‌خواهیم به شما توضیح دهیم که برای هر شغل چه مدارکی لازم است. طبق قوانین کشور فرانسه مدارک شغلی موردنیاز برای هر صنف به شرح زیر است:

 • مهندسان، پزشکان و وکلا: 3 فیش آخر حقوقی مهر دار، حکم کارکزینی با مهر وگواهی اشتغال به کار
 • کارمندان شرکت‌های خصوصی: 3 فیش آخر حقوقی( درصورت وجود)، گواهی اشتغال به کار، قرار داد( درصورت وجود)،  لیست سوابق بیمه ( مهر تامین اجتماعی داشته باشد.)
 • کسبه: جواز کسب یا کارت مباشرت (اگر فرد کارت مباشرت دارد، باید حتماً اصل جواز کسب را ارائه دهد.)
 • اعضا و هیئت‌مدیره شرکت‌ها: روزنامه رسمی (در آن آخرین تغییرات درج شود.) و گواهی اشتغال به کار
 • ساختمان‌سازان: پایان کار و پروانه ساختمان
 • موجر: اجاره‌نامه (اجاره‌نامه باید معتبر باشد و روی آن کد رهگیری درج شود.) و سند املاک مربوطه
 • بازنشستگان: حکم بازنشستگی، 3 فیش آخر حقوقی، آخرین حکم افزایش حقوق
 • اساتید و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه: 3 فیش آخر حقوقی( مهر داشته باشد.)، حکم کار گزینی(با مهر) و گواهی اشتغال به کار
 • سند ملک (در صورت وجود)
 • دانش‌آموزان و دانشجویان:  گواهی اشتغال به تحصیل در سال تحصیلی جاری یا ثبت‌نام سال پیشرو

تمامی گواهی‌های گفته شده در این بخش  باید خطاب به سفارت خانه فرانسه  و در یک ماه اخیر صادر شده باشند. اگر فرد شاغل است، باید موارد همچون نام، شماره پاسپورت، تاریخ مرخصی، میزان حقوق، سمت، تاریخ شروع به کار و مشخصات ذکر شود.

مدارک مالی

برای دریافت ویزای فرانسه شما باید حتماً مدارک مالی ارائه دهید. این مدارک شامل نامه تمکن  و گردش حساب 3 ماه آخر همان حساب به زبان انگلیسی  می‌شوند. البته گردش حساب باید  با مهر و امضای بانک باشد  و حدود 14 روز پیش از تاریخ انگشت‌نگاری صادر شود. (برای هر فرد حداقل 50 میلیون تومان)

درصورتی‌که فرزندی سنش کمتر از 18 سال است و می‌خواهد بدون یکی از والدین به مسافرت رود، باید از هر کدام از والدین که در سفر حضور ندارند، رضایت‌نامه بگیرد.  برای تایید رضایت‌نامه نسخه اصلی شناسنامه فردی که نام آن ذکر شده است را ارائه دهید.

مدت زمان دریافت ویزای توریستی

مدت زمان دریافت ویزای توریستی

این نوع ویزا مخصوص گردشگرانی است که می‌خواهند در بازه زمانی کمتر از 3 ماه از فرانسه دیدن کنند.  از این رو، فردبه هیچ وجه با این نوع ویزا نمی‌تواند در فرانسه مشغول به کار شود. با ویزای توریستی می‌توان تنها گشت و گذار کرد و از خدمات پزشکی بیمارستان استفاده نمود.  در این حالت بنابر مدت زمان اقامت که حداکثر 90روز در بازه زمانی 180 روزه است، برای شما بر اساس مقصد مورد نظرتان ویزای شنگن نوع C صادر می‌گردد.

بررسی اولیه مدارک شما برای صدور ویزای توریستی، حداقل دو هفته  طول می‌کشد. در این بازه زمانی پاسپورت شما در سفارت می‌ماند. سفارت فرانسه پس از آنکه مدارک را تحویل گرفت، رسید آن را به شما تحویل می‌دهد.  در این رسید، تاریخ مراجعه فرد متقاضی به سفارت برای دریافت پاسخ نهایی اخذ ویزای فرانسه ذکر می‌شود. لازم است هنگام مراجعه به سفارت خانه این رسید را به همراه داشته باشید.

هزینه ویزای فرانسه

شما باید هزینه ویزا را زمان ارائه مدارک در سفارت خانه به‌صورت نقدی پرداخت کنید. این مبلغ برای بررسی درخواست ویزای فرانسه و مدارک شما است و به‌هیچ‌عنوان بازگردانده نمی‌شود؛ حتی اگر سفارت درخواستتان را رد کند. درهرصورت باید بدانید که این مبلغ تحت هیچ شرایطی قابل‌برگشت نیست.

تمدید ویزای فرانسه

یکی از مهم‌ترین موارد برای موفقیت در اخذ ویزا، اقدام به تمدید ویزای توریستی با توجه‌ به زمان پایان اعتبار  آن است. شاید این سؤال به ذهن شما خطور کند که از چه راهی می‌توان ویزای توریستی را تمدید کرد؟ آیا امکان تمدید ویزا وجود دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید به شما بگوییم که ویزای شنگن کوتاه‌مدت و از نوع C است و تمدید آن کار ساده‌ای نیست.

متقاضی باید در قدم اول خاک فرانسه را ترک کند و خارج از آن برای تمدید ویزا درخواست نماید. معمولا بعد از اینکه تاریخ انقضای ویزای توریستی تمام شد، فرد دیگر نمی‌تواند در اروپا اقامت داشته باشد؛ مگر اینکه با دلایل خیلی قوی و منطقی بتواند ویزای خود را تمدید کند.

ویزای توریستی فرانسه به‌صورت تضمینی

ویزای توریستی فرانسه به‌صورت تضمینی

امروزه با ارائه و کامل‌کردن مدارک موردنیاز ویزای توریستی، باز هم به شکل قطعی نمی‌توان اخذ این ویزا را تضمین نمود. دلیل سخت‌گیری‌های فرانسه این است که افراد زیادی با قصد پناهندگی، ویزای توریستی می‌گیرند. یعنی اول به‌عنوان توریست وارد فرانسه می‌شوند و سپس اقدام به پناهندگی می‌کنند.

ویزای ملی فرانسه

 لازم به ذکر است که با داشتن هر کدام از ویزاهای فرانسه می‌توانید از این کشور خارج شوید و به کشورهای دیگر حوزه شنگن سفر کنید البته تا زمانی که ویزای شما اعتبار دارد. در واقع این یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های داشتن ویزای شنگن محسوب می‌شود.

شما برای هر نوع اقامت بیشتر از 90 روز در کشور فرانسه لازم است ویزای طولانی مدت مولتی بگیرید. مدت زمان این نوع ویزا حدود 3 ماه تا 1 سال است. برای اهداف زیر می‌توانید مدارک پشتیبان و مرتبط با درخواست خود را فراهم نمایید و سپس برای ویزای بلند مدت یا همان مجوز اقامت درخواست دهید:

 • اقامت برای اهداف گردشگری
 • اقامت با دلایل شخصی موجه برای بازه زمانی طولانی‌تر
 • داشتن یک کسب‌وکار و شغل حرفه‌ای در کشور فرانسه
 • ادامه تحصیل
 • پیوستن به جمع خانواده واجد شرایط

ویزای فرانسه با دعوت‌نامه

یکی از مواردی که به‌شدت می‌تواند اعتبار مدرک شما را برای گرفتن ویزای فرانسه افزایش دهد، داشتن دعوت‌نامه است.  این دعوت‌نامه باید از سمت اقوام درجه یک برای شما نوشته و صادر شود. ضمن اینکه  فرد دعوت‌کننده  باید شرایط خاصی داشته باشد؛ یکی از این موارد داشتن توان مالی برای ساپورت شما است. یعنی فرد باید فیش حقوقی یا سند ملکی ارائه دهد و ثابت کند که بدون هیچ مشکلی از پس هزینه‌های شما بر می‌آید.

نمی‌توان گفت دعوت‌نامه به طور قطعی باعث صدور ویزا می‌شود؛ اما به مدارک شما قدرت می‌دهد. در ضمن  نمی‌توانید نداشتن تمکن مالی و اسناد ملکی و شغلی را با دعوت‌نامه پوشش دهید. فرد متقاضی باید تمامی مدارک خواسته شده را فراهم کند و سپس اقدام به درخواست ویزای توریستی یا سایر ویزهای فرانسه نماید.

دلایل ریجکتی ویزای فرانسه

دلایل ریجکتی ویزای فرانسه

همان‌طور که گفته شد، دریافت ویزای فرانسه اصلا کار ساده‌ای نیست و اگر شرایط ذکر شده را نداشته باشید، درخواست ویزای شما رد یا ریجکت می‌شود. در این بخش دلایلی که در ریجکتی ویزای فرانسه نقش مستقیم دارند را آورده‌ایم:

 • مدارک ناکافی
 • مدارک جعلی
 • عدم تمکن مالی
 • اعتمادنکردن افسر پرونده به شما (یعنی افسر شک کند  بعد از تمام‌شدن مدت ویزا به کشور خود بر نمی‌گردید.)
 • اثبات‌نکردن توانایی مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی در فرانسه
 • منطقی و روشن نبودن هدف شما از سفر برای افسر پرونده

روش رفع ریجکتی

اگر به هر دلیلی ویزای فرانسه شما ریجکت شد، دیگر تا 6 ماه نمی‌توانید برای گرفتن ویزا اقدام کنید؛ اما مجاز به اعتراض به نتیجه درخواستتان هستید. به این منظور نامه ای به زبان انگلیسی بنویسید و با اثبات دلیل ، نقص‌ها و ابهامات مدارک خود را رفع کرده و وضعیت خودتان را به طور شفاف برای افسر پروند توضیح دهید.

پیگیری پاسخ ویزای فرانسه

معمولا پاسخ ویزای شنگن 14 روز الی 1 ماه بعد از ارائه مدارک و انگشت‌نگاری اعلام می‌گردد. برای گرفتن جواب ویزای فرانسه خود می‌توانید به کارگزاری مراجعه کنید. همچنین هنگام پرکردن فرم‌ها می‌توانید گزینه ارسال جواب ویزا از طریق پیامک یا ایمیل را فعال نمایید و از پاسخ آن مطلع شوید. متقاضیان با دردست‌داشتن کد رهگیری و مراجعه به سایت VFS Global و یا حضور در این مرکز جواب خود را دریافت کنید. حتی برای گرفتن جواب می‌توانید به آژانس مسافرتی که از طریق آن اقدام کرده‌اید، مراجعه نمایید.

سخن نهایی

اکنون که فهمیدید چه دلایلی باعث ریجکت ویزای فرانسه می‌شود، باید تمام ابهامات و نواقص پرونده خود را برطرف نمایید. در غیر این صورت به‌احتمال زیاد سفارت درخواست ویزای فرانسه شما را رد می‌کند. همان‌طور که گفتیم گرفتن ویزای فرانسه کار راحتی نیست؛ مخصوصاً برای افرادی که تابه‌حال به کشورهای حوزه شنگن سفر نکرده‌اند. پس سعی کنید ابتدا به کشورهای حوزه شنگنی که راحت‌تر ویزا می‌دهند، بروید تا دولت فرانسه درخواست شما را رد نکند.